Yaz Aylarında Genital Hijyen Nasıl Sağlanmalıdır?

Yaz Aylarında Genital Hijyen Nasıl Sağlanmalıdır?

Kadın hastalıkların oldukça önemli bir kısmı genital bölge hijyenin sağlıklı bir şekilde sağlanamaması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaz aylarında terleme etkisi ile mantar, egzama ve enfeksiyon görülme riski artmaktadır. Bu nedenle sıcak mevsimlerde kıyafet ve iç çamaşırı seçimine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir.

Genital hijyenin sağlanmasında kıyafet seçimi, iç çamaşırı seçimi, cinsel bölge temizliğinde kullanılan malzemelerin seçimi büyük önem taşımaktadır. Günümüzde birçok kadın moda kavramı ekseninde çamaşırları satın alırken salt renk ve desenlerine önem vererek seçim yapmaktadır. Aynı zamanda genital bölge temizliği için piyasada bulunan ve kimyasal madde içeren birçok mendil veya losyon kullanmayı tercih etmektedir. Bunlar sonucunda da genital bölgede mantar, enfeksiyon, kötü kokulu akıntı veya egzama gibi ciddi problemler oluşmaktadır. Bu nedenle tercih edilen kıyafet ve ürünlerin görünümünden çok sağlıklı olması gerekmektedir.

Yazın sıcak havalarda tercih edilen kıyafetlerin birçoğu dar ve bedeni sıkmaktadır. Bu tür kıyafetler; terlemeyi arttırmakla birlikte bölgenin hava almasını engellemektedir. Yaz aylarında tercih edilen kıyafetlerin bol, rahat ve pamuk içeren kumaşlarla yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. İç çamaşırı tercihi de aynı şekilde pamuklu kumaşlardan yana yapılmalıdır.

Genital Hijyen Nasıl Sağlanır? 

Yaz aylarında genital hijyen ve sağlığın korunması için dikkat edilmesi gerekenler kısaca şu şekildedir;

  • Sentetik içermeyen, pamuklu kumaşlardan üretilmiş iç çamaşırları tercih edilmelidir.
  • Çok sıkı ve dar iç çamaşırları tercih edilmemelidir.
  • Vajinal duş yapılmamalı, sık duş alınmalı ve genital bölgenin herhangi bir kimyasal madde ile temas etmemesine özen gösterilmelidir.
  • Çok dar ve sıkan kıyafetler tercih edilmemelidir.
  • Terlemeye yol açan kıyafetler kullanılmamalıdır.
  • İç çamaşırları ve kıyafetler sık sık değiştirilmeli ve yüksek derece yıkanmalıdır.
  • İç çamaşırlarının yıkandıktan sonra ütülenmesi de mikroorganizmaların üremesini engellemektedir.

Sağlığın korunmasında genital bölgenin sağlığının ve hijyeninin korunması gerekmektedir. Bununla birlikte cinsel partnerin de genital bölge hijyenini sağlıklı bir şekilde uygulaması önemlidir. Naylon içeren kıyafetler ve kimyasal madde içeren kozmetik ürünlerin genital bölgeye temasından kaçınılmalıdır.