Varikosel Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık problemi günümüzde hem erkek hem de kadın kaynaklı çok sık yaşanan bir problemdir. Erkek kaynaklık kısırlık problemlerinin başlıca nedeni varikosel olarak görülmektedir. Öyle ki kısırlık problemi nedeni ile doktora başvuran erkeklerin yaklaşık %40’ında varikosel görülmektedir.

Varikosel bir damar hastalığıdır ve kısaca testislerde bulunan toplardamarların genişlemesi, uzaması ve yapısal bozukluğa uğraması olarak tanımlanmaktadır. Yapısal olarak deformasyona uğrayan toplardamarlar kan akışının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine engel olmakta ve testislerde kan birikmesine neden olmaktadır. Toplardamarlar içerisinde kan akışını sağlayan kapakçıkların bozulması sonucunda açığa çıkan varikosel problemi genellikle ergenlik döneminde hatta bazen de çocukluk döneminde başlamaktadır.

İçindekiler

Varikosel problemi sperm üretimini olumsuz etkilemektedir. Fizik muayene sonucunda teşhis edilebilen varikosele kesin tanı konulabilmesi için testis ultrasonu yapılmasına da ihtiyaç duyulabilmektedir. Varikoselin tedavisi ise cerrahi yöntemdir. Sperm sayısı ve hareketlerinde beklenen değişiklikler ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra değerlendirilir. Hastaların çoğunda  varikosel probleminin neden olduğu kısırlık ortadan kalkarken bazı hastalarda sperm sayı ve hareketliliğinde bir iyileşme gerçekleşmemektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikoselin neden olduğu şikayetler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bu şikayetler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İlk evrelerde herhangi bir şikayete neden olmamaktadır. Ancak ilerleyen evrelerde testis bölgesinde ağrıya sebebiyet vermektedir.
 • Varikoselin neden olduğu ağrılar uzun süre oturma veya uzun süre ayakta durma sonucunda açığa çıkmaktadır ve ağrılar genellikle gece hissedilmektedir.
 • İlerleyen evrelerde damarların görünümünde kozmetik değişimler de yaşanmaktadır. Bacaklardaki varisler gibi bir görünüme neden olmaktadır.
 • Varikosel probleminin bir diğer önemli belirtisi ise şişliktir. Kan birikmesi sonucunda damarlar şişmekte ve daha şiddetli ağrılara sebep olmaktadır.
 • Testislerin boyutunda küçülme yaşanmaktadır.
 • Bölgede ısı artışı ve sıcaklık hissi yaşanmaktadır.

Varikosel Kimlerde Daha Çok Görülmektedir?

Varikosel probleminin birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu faktörleri yaşayan kişilerde varikosel görülme oranı daha yüksektir.

 • İdeal kilonun üzerinde olan kişiler
 • Ağır sporlar yapan kişiler
 • Kronik öksürük problemi olan kişiler
 • Kronik kabızlık problemi yaşayan kişiler
 • Uzun süre ayakta duran veya uzun süre oturan kişiler

Varikosel hem günlük yaşam konforunu olumsuz etkilemekte hem de kısırlık gibi ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle belirtiler gözlemlendiğinde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.