kapalı tüp

Tüplerin Kapalı Olması Ne Anlama Geliyor

Normal yolla bebek sahibi olamayan kadın ve erkeklerde yapılması gereken bazı tetkikler vardır. Erkeklerde sperm sayısı veya kalitesini değerlendiren sperm analizi yapılması gerekirken kadınlarda rahim, yumurtalık ve tüplerin sağlıklı olup olmadığı incelenmektedir.

Normal şartlarda yumurtalıklardan atılan yumurta erkeğin spermi ile tuba uterina denilen tüp kanallarının iç boşluğunda döllenmektedir. Döllenen embriyo 5-6 gün sonra rahim duvarına yerleşmekte ve gebelik başlamaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi için tüplerin açık ve fonksiyonel durumlarının sağlıklı olması gerekmektedir. Ancak tüplerin zarar görmüş, tıkanmış veya doğumsal olarak kapalı olması durumlarında normal yollardan gebelik gerçekleşememektedir.

Tüplerin Tıkanması 

Tüplerde tıkanıklık veya herhangi bir problem var ise yumurta sperm ile döllenmiş bile olsa rahim duvarına taşınamaması sebebi ile gebelik gerçekleşememektedir. Aksine bir durumda döllenmiş yumurta olan embryo rahim rahim duvarına taşınamaz ve tüp duvarına yerleşirse dış gebelik gerçekleşir. Dış gebelik oluşursa mutlaka ilaç tedavisi veya ameliyat ile gebelik sonlandırılır. 1978 yılında ilk tüp bebek tedavisi; tubal faktör nedeni ile yaşanan infertilitenin (kısırlığın) tedavisinde, tüplerin tıkanık veya hasarlı olması sebebi ile gebeliğin normal şartlarda gerçekleşememesi üzerine uygulanmış ve başarılı sonuç alınmıştır.

Tüpleri kapalı olan hastaların tüp bebek dışında bir yöntemle gebe kalmaları mümkün değildir. Halk arasında rahim filmi olarak adlandırılan HSG çekimi sırasında tüplerin kapalı veya hasara uğraşmış olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda tüplerin herhangi bir pıhtı ile tıkanmış olması durumunda rahim filmi çekimi sırasında tıkanıklığın açılması ile de düşük bir ihtimal de olsa gebelik oluşumunu önleyici tıkanıklık giderilebilmektedir. Bazı durumlarda tek tüpü açık olan kadınlar da görülebilmektedir. Böyle kadınların normal şartlarda gebe kalma olasılıkları %50 oranında düşmektedir.