Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Tüp Bebek Tedavisi ve Sonraki Süreçler

Tüp Bebek Tedavisi ve Sonraki Süreçler

İlk kez 1978 senesinde İngiltere’de uygulanmaya başlayan tüp bebek tedavisi, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yardımcı üreme tekniğidir.

Tüp bebek tedavisinin temel prensibi, kadından alınan yumurtaların, eşinden alınan spermle yapay bir ortamda birleştirilmesidir. Laboratuvarda bir araya yerleştirilen yumurtalarla spermlerin döllenmesi ve bu döllenmiş yumurtaların bölünmeleri gözlemlenir ve embryo adını verdiğimiz ilk insan hücreleri olan döllenen yumurtalar, yumurta toplama işleminden 2-5 gün sonra kadının rahmine transfer edilir.

İstanbul’da tüp bebek kliniğinde tüp bebek uzmanı olarak embriyo transferini ultrason aracılığıyla, rahim ağzından, rahime yerleştirerek uygulamaktayım. Önce dış kateter vajinadan rahim ağzına yerleştirilir sonra içinde embriyo bulunan iç katater bu dış kateterin içinden geçirilerek rahim iç duvarının içine embryolar yerleştirilir. Böylece embriyolar rahimin içerisine transfer edilmiş olur. Embriyo transferi ağrısız bir işlemdir.

Embriyo Transferinden Sonra

Tüp bebek tedavisi gören kadınlar, transferin ardından 1 gün sonra, günlük yaşam tempolarına hatta çalışma hayatlarına geri dönebilirler.

Genel kanının aksine, tüp bebek tedavisinden sonra ağır kaldırmak, uzun seyahate çıkmak, öksürmek, yükseğe uzanmak ve benzeri aktiviteler, hamileliğin gerçekleşme veya sağlıklı bir şekilde sürmesi konusunda olumsuz etkiye sahip değildir. Tüp bebek tedavisinden sonra istikrarlı bir şekilde uyulması gereken en önemli konu, verilen ilaçların düzenli ve eksiksiz şekilde kullanılmasıdır.

Tedavi süresince, sigara içen anne adayları mutlaka sigara kullanımını azaltmalıdır. Sigaranın bu sürece olumsuz etkisi olabilir ancak sigarasızlık nedeniyle stres seviyesi yükseliyorsa, az miktarda içilebilir. Aynı şekilde çok kısıtlı miktarda alkol alımının da olumsuz etkisinden söz edilemez. Elbette, hiç alkol veya sigara tüketmemek, en idealidir. Tüp bebek tedavisi sürecinden sonra su tüketimine özen gösterilmelidir. Gün içerisinde en az 2 litre su içilmelidir.

Tedavide Kist Yanılgısı

Tüp bebek tedavisinde, yumurta toplama aşamasında, 15 milimetre büyüklüğünde ve daha büyük olan yumurtalar alınmaktadır. Daha küçük yumurtalar alınmazlar ve ultrasondaki görüntüleri kiste benzeyebilir. Bu durumda olan yumurtalar için herhangi bir işleme gerek yoktur, kendiliğinden kaybolmaktadırlar.