Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Tüp Bebek Tedavisi Öncesi

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi

Kısırlık teşhisi konulan çiftlerin bir kısmı günümüzde tüp bebek tedavi yöntemi ile bebek sahibi olabilmektedir. Tıp alanında yapılan bilimsel çalışmaların ve teknolojideki gelişmelerin tüp bebek alanında da kullanılmasının sonucu olarak tüp bebek tedavisi sonuçlarının başarı oranı önemli derecede artış göstermektedir.

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin tedavi öncesinde yaşam tarzlarında büyük değişimler yaşaması gerekmektedir. Psikolojik olarak birbirlerine destek olan çiftlerin stresten uzak bir yaşam tarzı benimsemeleri, sağlıklı ve dengeli beslenmeleri, egzersiz yapmaları tedavinin başarılı sonuçlar vermesinde önemli etkendir.

Normal bir gebelik süreci için 15 milyon spermin olması gerekmektedir ancak baba adayının sperm sayısı 5 milyonun altında tespit edildiğinde tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Tüp bebek tedavisi öncesinde anne ve baba adayının sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları gerekmektedir. Aynı zamanda doğa yürüyüşleri, meditasyon gibi aktiviteler ile stresi uzaklaştırmak gebelik oluşumu için önemli rol oynamaktadır.

Tüp bebek tedavisinin normal bir süreç olarak kabul edilmesi, kaygılanılmaması da psikolojik olarak çiftleri rahatlatmaktadır. Öyle ki tüp bebek yöntemi ile doğan bebeklerin normal yollarla doğan bebeklerden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

Anne adayının beslenmesi, besin ve mineral takviyesi alması da hem gebelik oluşumu için hem de gebelik süreci için büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda anne adayının ideal kiloya ulaşması, genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Bununla birlikte değerlendirilen jinekolojik incelemelerde herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda sorunun çözümüne dair tedavi süreci tüp bebek tedavisi sürecinden önce tamamlanmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı sağlayan önemli faktörlerden biri de anne adayının yaşıdır. Kısırlık teşhisi konulan ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin tüp bebek tedavisini ertelememeleri önerilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde son yenilikler için tıklayınız.