Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık tedavilerinde özellikle son yıllarda büyük aşamalar kaydedilmiş ve önceleri çocuk sahibi olamaz denilen çiftlere çocuk sahibi olma imkanı tanınmıştır. 

Tüp bebek yönteminde kadın vücudunda üretilen yumurta hücreleri vücut dışına alınarak erkeğin spermi ile laboratuvar ortamında döllendirilmekte ve elde edilen embriyo kadın rahmi içine yerleştirilmektedir.  

Tüp bebek yöntemi ilk yıllarda sadece zarara uğramış, tıkalı tüpleri olan kadınlarda veya tüpü olmayan kadınlarda kullanılmakta idi.  Bugün tüp bebek, artık endometriozis nedeniyle karın içinde yaygın yapışıklıkları olan ve tedavi ile gebelik elde edilemeyen kadınlarda, sperm sayı ve kalitesinin ileri derecede bozuk olduğu durumlarda, bazı hormonal bozukluklarda, diğer tedavi yöntemleri ile gebelik elde edilememesi durumlarında,  immünolojik faktörler veya açıklanmayan kısırlık nedenlerinin tedavisinde ve kalıtsal bazı hastalıkların embriyo aşamasında teşhis edilerek sağlıklı bir bebek elde edilmesi amacıyla (preimplantasyon genetik tanı yöntemleri ile beraber) da kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavisinin temel basamakları yumurtalıkların iğnelerle uyarılması, yumurta toplama, laboratuvarda yumurta ile spermin döllenmesi, embriyo kültürü ve embriyo transferidir.

Tüp bebekte eve bebek götürme şansını belirleyen en önemli unsurlar doğru tanı ve çifti yormadan en etkin tedavinin seçilerek hızlı bir şekilde uygulanmasıdır. Tüp Bebek tedavilerinde gebelik oranları hasta yaşı, kısırlık nedeni, kısırlık süresi, yumurta sayısı gibi pek çok değişkene bağlıdır. Bunlardan en önemlisi kadın yaşıdır. Kadının yaşının ileri olması veya yumurtalıklarının verilen ilaçlara yetersiz cevap vermesi tedavinin etkinliğini kısıtlayan en önemli faktörlerdir. İlerleyen yaşla birlikte gebelik oranlarında da düşme görülür. Yaşı 30 altında olan kadınlarda bu oran % 60 lara kadar çıkarken, yaşın 40 ve üzerinde olduğu durumlarda  -15 ler düzeyine inmektedir. İleri yaş sadece gebelik oranlarını etkilemez, bu hasta grubunda gebelik elde edilse bile bu gebeliğin bir düşükle sonuçlanma olasılığı genç yaştaki hasta grubuna göre daha yüksektir.

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Başlanır?

Haftada iki kez korunmasız denemelerine rağmen 1 yıl boyunca gebelik teşhis edilemeyen çiftlere kısırlık tanısı konulmaktadır. Kısırlık teşhisi için birtakım testler yapılmaktadır.

Bunlar; meni içerisinde sperm bulunup bulunmadığını değerlendirmek amacı ile gerçekleştirilen semen analizi, yumurtalık kapasitesi hakkında değerlendirmede bulunmak için uygulanan Amh, kadınlarda ayrıntılı jinekolojik muayene gibi uygulamalardır. Bazı çiftlerde yapılan değerlendirmeler sonucunda herhangi bir olumsuzluk gözlemlenmemesi ve buna rağmen gebelik görülememesi durumuna ise açıklanamayan kısırlık denilmektedir.

Infertilite teşhisi konulan ve bebek sahibi olmak isteyen çiftler kısırlık tedavileri arasından tüp bebek tedavisini seçmektedir. Tüp bebek tedavisi hem kadın hem de erkek kaynaklı kısırlık problemlerinde uygulanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi ise en basit tabir ile; yumurta ile spermin laboratuvar ortamında döllendirilerek oluşturulan embriyonun rahim transfer edilme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Başarı oranı %20 ila %80 oranında olan tüp bebek tedavisi ortalama 20 günlük bir süreci kapsamakta ve birtakım aşamalardan oluşmaktadır. Temelde dört aşamadan oluşan tüp bebek tedavisi öncesinde kısırlığa neden olan fizyolojik faktörlerin tedavisi gerçekleştirilmektedir. Daha sonraki süreçte; hormonal ilaçlar yardımı ile yumurtalıkların uyarılması, olgunlaştığı tespit edilen yumurtaların toplanması ile embriyolarda gelişme yaşandıktan sonra embriyo transferinin gerçekleştirilmesidir. Yumurtalıkların uyarılması işlemi genellikle kadının adet döneminin ikinci ya da üçüncü günü başlanmaktadır ve günlük iğne kullanımı ile sürdürülmektedir.

Yumurtalıkların uyarılma durumlarına bağlı olarak 10 – 12 gün süren bu işlemden sonra birtakım testler yapılmakta ve ikinci aşama olan yumurtaların toplanması işlemine geçilmektedir.

Yumurtaların toplanma işlemi ameliyathane ortamında anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirildiği gün erkekten de sperm hücreleri alınmaktadır. Hem sperm hücreleri hem de yumurtaların laboratuvar ortamına alınmasından sonra sonuncu aşamaya geçilmektedir. Döllenmesi sağlanan hücrelerin durumu değerlendirilerek embriyoların gelişimi takip edildikten sonra gelişen embriyoların rahim içerisine yerleştirme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Gebelik oluşumu teşhis edildikten sonra anne ve baba adayı yepyeni bir sürece başlayacaktır. Bu dönemde hem anne hem de bebeğin sağlığını koruma amacı ile birtakım önlemler almak gerekmektedir. Aynı zamanda gebelik takibinin eksiksiz bir şekilde sürdürülmesi ve anne adayının stresten uzak yaşama biçimi benimsemesi risk faktörlerini önüne geçecek etmenler arasındadır.