Sıkça Sorulan Sorular

Preimplantasyon genetik tarama da ise spesifik bir hastalık araştırılmaz; tüm kromozomlar mümkün olduğunca olası bir genetik problem için taranır.
Gebeliği her türlü riskli duruma sokan probleme gebelikte risk faktörü denir. Gebelikte riskli durumlar anne adayında gebelikten çok önce var olabileceği gibi ilk bulgularını gebelik sırasında verebilirler.
Bebek sahibi olmak, topluma yeni bir birey yetiştirecek olmanın heyecanını yaşamak her çift için heyecan ve mutluluk vericidir.
HCG’nin gerçek düzeyini belirlerken yaklaşık gebelik haftası hakkında da bilgi verebilir, idrarda yapılan HCG testi ise sadece gebelik var veya yok şeklinde bilgi verebilir. İdrar testi için en uygun örnek sabah yapılan ilk idrardır.
Dünya Sağlık Örgütü % 10-15’lik bir oranı önerir, ’nin üstünü çok yüksek olarak tanımlar. Bugün dünya ortalaması % 15; en yüksek oran Karayipler ve Latin Amerika’da iken en düşük oran Afrika’da (%3.5). 
1 yıl süre ile bir korunma yöntemi uygulamadan ve düzenli cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen kendiliğinden gebe kalmayan çiftlerde tüp bebek öncesi tedavi yöntemleri başarısız olursa,  kadın veya erkekte yapılan tetkik ve incelemelerde doğal yollardan gebe kalmaya engel bir durum tespit edilirse tüp bebek uzmanına başvurmak gerekir.
Tüp bebek tedavilerinde mutlu sona ulaşabilmenin en kolay ve maliyeti düşük olan yolu öncelikle doğru tanının konması ve gebeliğin önündeki engellerin kaldırılmasıdır.
Tüp bebek tedavileri 18-45 yaş arasında uygulanabilir. Ancak kadınlarda yaş ilerledikçe hem üretilen yumurtanın kromozomal olarak hataya yatkınlığının artması hem de yumurtalık rezervinin azalması nedeniyle gebelik şansı azalır ve oluşan gebeliğin düşükle kaybedilme riski artar.
Yapılan ilk değerlendirme sonrasında, her çiftin bireysel özelliklerine, yaşına ve kadının yumurtalık rezervine göre kişiye özel tedavi yöntemi belirlenir.
Tedavinin başarısını belirleyen en önemli unsurlar doğru tanı ve çifti yormadan en etkin tedavinin seçilerek hızlı bir şekilde uygulanmasıdır.