servikal polip

Rahim Ağzı (Servikal) Polipleri Ve Rahim İçi (Endometrial) Polipleri Farklı mıdır?

Polip Nedir?

Polip vücudunuzun  içinde büyüyen küçük bir et parçasıdır. Barsaklar, ses telleri  gibi farklı yerlerde de olabilirler ve yerleştikleri yere göre şikayetlere yol açarlar. Bazen hiç bir şikayet vermez, muayene ve yapılan görüntüleme yöntemleri sırasında tesadüfen fark edilirler.

2 farklı tipte polip olabilir: ilki saplı olan poliplerdir, bunlara pedinküllü polipler denir, ikincisi ise yassıdır , etrafındaki dokudan direk olarak büyür, bunlara  sapsız polipler denir. Poliplerin çoğu iyi huyludur, nadiren kansere dönüşebilir. Kadın genital yollarındaki polipler 2 farklı yerde olabilir: Rahim ağzındaki (Servikal) polipler ve Rahim içi (uterin)  polipler

Rahim Ağzı (Servikal) Polipleri

Servikal polipler rahim ağzında  büyüyen küçük poliplerdir. Rahim ağzı rahimin vajinaya doğru uzayan kanalıdır, böylece rahim iç boşluğu ile vajen arasındaki bağlantıyı sağlar, doğum sırasında sancılar ile kanal açılıp bebeğin doğumuna  izin verir.

Polipler, serviksin yüzeyinden veya servikal kanalın içinden köken alırlar, genellikle saplıdırlar  ve kolay kanarlar. Bir veya birden fazla olabilirler. Genellikle jinekolojik muayenede rahim ağzını görmek için kullanılan spekulum muayenesi ile tanı konur.

Daha çok 40’lı ve 50’li yaşlarda bireden fazla çocuğu olan kadınlarda görülür.  Henüz adetleri başlamamış genç kızlarda polip gelişmez. Estrojen hormonu artışına bağlı olabilir.

Polipler çoğu zaman sessizdirler ve şikayete yol açmayabilirler. İlişki sonrası kanama, adet aralarında veya menopoz sonrası düzensiz  kanama veya lekelenmeler,  aşırı adet kanaması, beyaz veya sarı vajinal akıntı gibi şikayetleriniz olursa mutlaka kadın doğum doktoruna başvurmanız gerekir . Servikal polipler genellikle iyi huyludur, nadiren kanser gelişir.  Servikal kanserin en önemli nedeni HPV virusüdür. Ancak bu şikayetler rahim ağzı kanseri belirtileri de olabilir. Doktorunuz jinekolojik muayenenizi yapıp Pap Smear testinizi alacaktır.

Rahim İçi (Endometrial) Polipleri

Rahim iç boşluğunu döşeyen endometriumdan köken alırlar, bunlara endometrial polipler denir. Çoğu saplı poliplerdir, bazen sapsız da olabilirler. Yuvarlak şekillidirler,  bir susam tohumu kadar küçük  olabilecekleri gibi bir golf topu kadar büyük de olabilirler. Kanama düzensizlikleri, lekelenmeler, menopoz sonrası kanama, kasık ağrıları ve adet sancıları yapabilir veya gebe kalmaya engel olabilirler.

Kanser ihtimali çok düşük olduğu için hiç bir şikayet yoksa polipler çıkartılmayabilir. Ancak kısırlık nedeni ile doktora başvuran kadınlarda mutlaka çıkartılmalıdır. Maalesef ilaçla tedavisi mümkün değildir, ucunda ışıklı kamera olan ve diğer endoskopi yöntemlerine benzeyen histeroskopi aleti ile kolaylıkla çıkartılabilirler.