Polikistik Over Sendromu nasıldır

Polikistik Over Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Üreme dönemindeki kadınların yaklaşık ’unda görülen polikistik over sendromu en sık yaşanan hormonal bozukluklar arasında yer almaktadır. Genellikle adet düzensizliği ve tüylenme belirtileri ile birlikte açığa çıkan polistik over sendromu aynı zamanda akne ve kilo artışına da neden olabilmektedir.

Polikistik over sendromuna birçok etmen neden olabilmektedir. Bu nedenler kısaca şu şekildedir; İnsülin direnci, kadınlarda yumurtalıklarda normalden daha fazla androjen hormonu salgılanmasına neden olmaktadır. Genetik faktörler; annesinde polikistik over sendromu görülen kişilerde görülme sıklığı daha fazladır. Anne karnındayken androjen hormonuna fazla maruz kalma gibi durumlarda polikistik over sendromu açığa çıkabilmektedir.

Polikistik over sendromu ergenlik döneminde adet düzensizliği belirtisi gösterirken ileri dönemde obezite, kısırlık, akne ve erkek tipi kıllanma ile açığa çıkmaktadır. Bu belirtiler gözlemleniyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Polikistik over sendromu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Gerekli tedavi uygulanmadığı sürece Tip 2 Diyabet, uyku apnesi, anormal kanamalar, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, metabolik sendrom ve rahim kanseri gibi problemlere de neden olmaktadır.

Polikistik over sendromu adet görememe ve kıllanma belirtileri ile doktora başvurulduğunda tanısı konulabilmektedir. Tanı yöntemleri; adet dönemlerinin, boy kilo ölçümünün ve hastalık öyküsünün değerlendirilmesi ile birlikte jinekolojik muayene ve birtakım kan testleridir. Aynı zamanda ultrason ile kistlerin sayısı ve boyutları ile birlikte rahim içi kalınlığı da ölçülebilmektedir. Böylece kişiye uygun en sağlıklı tedavi yöntemi planlanabilmektedir.

Tedavi süreci; adetlerin doğum kontrol hapları ve progesteron hormonu takviyesi ile düzenlenmesi, Tip 2 Diyabet oluşumunu önleyici ilaç desteği ve aşırı tüy oluşumunu azaltma amaçlı uygulamalardan oluşmaktadır. Polikistik over sendromunda uygulanan tedavilere rağmen gebelik görülemiyorsa cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Polikistik over sendromunda yaşam tarzında uygulanacak birtakım değişiklikler de etkileri azaltabilmektedir. İdeal kilonun korunması, sağlıklı bir beslenme düzenin oluşturulması ve egzersiz programlarının aksatılmaması gibi faktörler problemin etkilerini önemli derecede azaltabilmektedir.

Polikistik over sendromu metabolik bir problem olmakla birlikte ciddi fizyolojik sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle belirtileri görülüyorsa mutlaka bir doktora başvurulması önerilmektedir.