Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Laserle Vajina Sıkılaştırma

Laserle Vajina Sıkılaştırma Merak Edilenler

Vajinal rejuvenasyon olarak da bilinen laserle vajina sıkılaştırma, vajinal kanalın gençleştirilmesini içeren hem medikal hem de estetik bir işlemdir. Laserle vajina sıkılaştırma, ameliyatsız bir uygulama olup yalnızca 20 dakika sürmektedir.

Peki vajina sıkılaştırma işlemine neden gerek duyulur, kimlere uygulanır?

Vajina Genişlemesinin Nedenleri?

Vajinanın genişlemesinde en büyük rol oynayan etkenlerden biri zorlu doğumlardır. Bunun yanı sıra ; Çok sayıda normal doğum yapmış olmak Kürtaj Jinekolojik müdahaleler Cinsel ilişkiye bağlı genişlemeler Genetik faktörler Yaşın ilerlemesi Gibi nedenler de vajinal genişlemede rol oynamaktadır. Genişleyen vajinaya iki şekilde müdahale edilebilmektedir. Bunlardan biri vajina daraltma ameliyatı iken, diğeri ise laserle vajina sıkılaştırma işlemidir.

Laserle Vajina Sıkılaştırma Kimlere Uygulanır?

Vajina genişlemesine bağlı olarak cinsel hazda azalma yaşayan ve vajina genişlemesine ek olarak mesane ve rahim sarkması bulunan kadınlara uygulanması ideal bir işlemdir. Vajina genişlemesi problemi olan bazı kadınlarda gülme, öksürme gibi ani hareketlerde idrar kaçırma problemi görülmektedir. Laserle vajina sıkılaştırma işlemi ile idrar kaçırma sorunları da başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Laserle vajina sıkılaştırma ayrıca, sık sık vajinal enfeksiyon geçiren kadınlar için de ideal bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Menopozdaki kadınlarda östrojen hormonu azalmasına bağlı vajen duvarında incelme ve kuruluk yaşanmaktadır. Bu  da cinsel ilişkide yanma ve acı hissine neden olmaktadır. Laser uygulaması sonrası vajinal gençleşme ile vajina duvarları sıkılaşır ve vajen epiteli kalınlaşarak ilişkide rahatlık sağlanır.

Laserle Vajina Sıkılaştırma Nasıl Yapılır?

Vajina sıkılaştırma işlemi anestezi uygulanmasına gerek görülmeyen, ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Ortalama olarak 20 sürer. Kişi işlem bittikten hemen sonra günlük aktivitelerine dönebilmektedir. Laser teknoloji sayesinde hiçbir kesi ve cerrahi işlem içermeyen, oldukça pratik bir prosedürdür. Ciltte kesi açılmadığı için herhangi bir komplikasyon oluşma riski düşüktür. 

Laser, vajina içi bağ dokusunu uyararak  kollajen ve elastik bağ dokusunun yeniden şekillenmesini sağlamaktadır. Biraz daha açıklamak gerekirse yoğunlaştırılmış termal ısı, bağ dokusunda hasar oluşturmakta, bu hasar sonucunda da bağ dokusu kendini yenilemekte ve sıkılaşma ve gençleşmeyi sağlayan kollajenlerin sayısında artış meydana gelmektedir. Böylece vajina yeniden olması gereken sıkılığa sahip olmaktadır. İşlemin etkisinin tam olarak hissedilmesi  ise bir ayı bulabilmektedir. İşlemden sonraki birkaç gün hafif batma ve akıntı gibi şikayetlerin yaşanması normaldir. İşlemden sonra 5 gün süreyle cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Laserle vajina sıkılaştırma, bir ay sonra tekrarlanabilmektedir. Çoğu kişide işlemin bir ay sonra tekrarlanması faydalı görülmektedir. Ancak bu durumun kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini de belirtmek gerekir. Bazı kadınlarda sıkılaşmanın ve istenilen etkinin devamı için işlemin 2 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir.