Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Kısırlık Babadan Oğula Geçebiliyor

Kısırlık Babadan Oğula Geçebiliyor

Günümüzde pek çok çiftin yaşadığı en büyük problemlerden biri bebek sahibi olamamaktır. 1 yıl boyunca korunmasız olarak deneyen ve sonuç alamayan çiftlerde infertilite (kısırlık) tanı ve tedavi yöntemlerine başlanması uygun görülmektedir. Kısırlığın hem kadın hem de erkek kaynaklı birçok nedeni olabilmektedir.

Kısırlığın kadın kaynaklı nedenleri arasında; rahim içinde ve ağzında oluşan tümör ve hastalıklar, tüplerin kapalı olması, bazal vücut ısısının düşük olması veya yumurtalık rezervinin yetersiz olması gibi faktörler bulunmaktadır.

Kısırlık %40 oranında erkek kaynaklıdır. Erkek kaynaklı kısırlık nedenleri ise; sperm sayısının yetersiz olması veya sperm hareketlerinin yeterli hızda olmaması, doğumsal ürolojik problemler ve birçok cinsel işlev bozuklukları olarak tanımlanabilmektedir.

Teknolojinin ve tıp alanında yapılan çalışmaların her geçen gün devam etmesi; kısırlık sorununun tanı ve tedavi yöntemlerinin de gelişmesi, aşılama ve tüp bebek tedavi yöntemlerinden alınan başarılı sonuçların artmasını sağlamaktadır.

Yapılan son araştırmalar erkeklerdeki kısırlık problemlerinin tüp bebek yöntemi ile doğan erkek çocuklarda da görülme oranının yüksek olduğu göstermektedir. Çalışmalardan elde edilen istatistiki verilere göre sperm kalitesinin babaya bağlı olduğu görülmektedir. Kısırlığın genetiğe bağlı nedenleri arasında; Y kromozomu delesyonu ve çocuğun X kromozomunun kopyası ile doğduğunda oluşan genetik faktör bir problem olan Klinefelter sendromudur. Birçok çevresel faktör de kısırlığa sebep olabilmektedir.

Erkek Kısırlığına Neden Olan Çevresel Etkenler

- Hormon dengesizlikleri

- Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanımı

- Uzun süren ilaç tedavileri

- Üreme kanallarının herhangi bir neden ile tıkanmış olması

- Stresli ve sağlıksız yaşam tarzı

Bu etkenleri ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek kısırlık tedavisine yardımcı olabilmektedir. Genetik sebeplerle gelişen kısırlık sorunu ise ailenin tıbbi geçmişinin araştırılması, fiziksel muayene ve gerekli testler ile değerlendirilebilmektedir.

Kısırlık, pek çok çiftin sorunu olarak karşımıza çıksa da geliştirilen tedavi yöntemleri ile çözüme ulaşma ve bebek sahibi olma oranı son yıllarda giderek yükselmiştir. Aynı zamanda hem erkek hem de kadınlar için doğurganlık konusunda yaş faktörünün önemi unutulmamalı ve tedavi yöntemleri ertelenmemelidir.