Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Kadın ve Erkek Yaşının Kısırlığa Etkisi

Kadın ve Erkek Yaşının Kısırlığa Etkisi

Kısırlık, korunmadan gebeliğin denenmesine rağmen hiç oluşmaması veya daha önce gebelik oluşmasına karşın canlı doğum elde edilememesi durumu olarak tanımlanmaktadır. İnfertilite olarak da adlandırılan kısırlığa neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenler hem kadın hem de erkek kaynaklı olabileceği gibi her ikisinden kaynaklı veya nedeni açıklanamayan kısırlık da olabilmektedir.

Kısırlık tedavisi uygulanan çiftlerin yaşları tedavinin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Kısırlık konusunda yapılan bilimsel çalışmalar kadın ve erkeğin yaşlarının kısırlığa neden olan faktörler arasında önemli etkisi olduğunu göstermektedir. Yaşa bağlı kısırlık nedenleri günümüzde giderek artmaktadır.

Anne adayının yaşı kısırlık açısından en önemli etkenlerden biridir. Kadın için ideal doğurganlık yaşı 20 ila 30 yaş aralığıdır. İleri yaşlarda doğurganlık ve gebelik şansı zamanla azalmaktadır. Bununla birlikte ileri yaşlarda oluşan gebeliklerde düşük riski de artmaktadır. İleri yaşlarda yumurtalıkların yaşlanması ve kalitesinin düşmesi, döllenme kabiliyetinin azalması ve rahim duvarının embriyoyu tutma kabiliyetinin azalması da gebelik elde edilmesini azaltan fatörler arasındadır. İleri yaşlarda yumurtalıklarda ve rahimde endometriozis, miyom gibi jinekolojik problemlerin sıklığının artması da gebelik oluşumunu engeller.

Anne adayında yaş faktörünün kısırlıkla olan ilişkisi kadar olmasa da baba adaylarının da yaşları gebelik oluşumunda önemlidir. Özellikle ileri yaşlardaki erkeklerde sperm sayısının ve hareketliliğinin azalması kısırlıkta etken olabilmektedir. Yaş ilerledikçe sperm üretimi sırasında mutasyon tehlikesi de açığa çıkmaktadır. Bu problem nedeni ile düşük riski oluşmakta veya doğan bebekte birtakım hastalıklar görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar ileri yaşlarda baba olan erkeklerin çocuklarının bipolar bozukluk, dikkat dağınıklığı, şizofreni veya algılamada yetersizlik gibi problemler ile karşılaşabilme risklerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler kendilerini her anlamda hazır hissettiklerinde gebeliği ertelememelidir. Anne adayının ideal yaşta gebelik dönemi yaşaması hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte ileri yaşlarda kısırlık riskinin artması nedeni ile 1 yıl boyunca gebeliği deneyen çiftlerde gebelik oluşumu gerçekleşmiyorsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.