Kadın Sağlığı

Kadın sağlığı ve koruyucu kadın sağlığı konusunda her yaşa ait bilgilendirme ve bu bilgilerin yaygınlaşması amacı ile bu sayfaları hazırlamaktayım.

Kadın sağlığı, bir kadının ruhsal ve bedensel sağlıklı olma halini etkileyenlerin tümünü kapsamaktadır. Kadın sağlığını sadece üreme sağlığı veya cinsel sağlık olarak değerlendirmek yeterli olmayacaktır.

Web sitemde kız çocuğunun doğumdan ölüme kadar sağlığını etkileyen en önemli konulardan olan beslenme hakkında bilgilendirme yanında doğum kontrol yöntemleri ve kürtaja ulaşım, doğurganlığın ve menopozun takibi, rahim ağzı kanserinin erken tanısı için Pap Smear /(Servikal) Smear testinin ve önlenmesi için HPV aşısının önemi,  mamografi taramaları, menopozdaki kadının sağlığını koruması konusunda yapabileceklerinden de bahsediyorum.

Bunların yanında adet düzensizliği nedenleri, adet düzenliği kadınların önünde çocuk sahibi olmak için engel teşkil edebileceği, rahim içi polipleri, rahim içi yapışıklığının ne olduğu, hamile kalmaya engel olabileceği, kapalı rahim alınması ameliyatının nasıl yapıldığı, endometriozis ve çikolata kistleri, miyomlar gibi jinekoljik problemler ve bunların tedavileri konusundaki alternatifler, erken menopoz konuları da sitemizde yer alacaktır.  Vajinal akıntı sebepleri nelerdir, rengine ve yoğunluğuna göre değişiklik gösteren akıntılar hastalık habercisi olabilir mi? akıntı düzeyi ne seviyedeyken normaldir, hangi seviyede doktora başvurmak gerekir? gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Doğurganlık dönemindeki kadınlarda oldukça sık gördüğümüz adet düzensizliği ve tüylenmede artış gibi şikayetlerle kendini gösteren bir hormonal bozukluk olan “polikistik over sendromu” hakkında bilgilerimi paylaşmaktayım.