Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Jinekolojik Laser İle Vajina Sıkılaştırma

Jinekolojik Laser İle Vajina Sıkılaştırma

Normal doğum, hamilelik, kilo ve doğal yaşlanma süreci ile birlikte vajinadaki kaslar esnekliğini kaybeder ve zayıflar.  Bu durum vajinada gevşeklik, genişleme ve şekil bozuklukları yanında idrar kaçırma şikayetlerine de yol açabilir. Doğum yapmamış kadınlarda vajinanın uzunluğu 7-8 cm, çapı 2 cm iken doğum yapmış kadınlarda vajinanın uzunluğu 8-10 cm, çapı 3-4 cm'dir.

Normal doğum sırasında vajinada genişlemeler, esnemeler, sarkmalar ve yırtılmalar vajina yapısında kalıcı hasarlara neden olabilir. Her doğum vajinada hasar oluşturmaz ancak doğum sayısı arttıkça, zor doğum eylemi, iri bebek, doğum sırasında müdahaleli doğum, doğum dikişlerinin iltihap kapıp açıldığı gibi durumlarda vajina anatomisi bozulabilir, vajina genişleyebilir, vajinal yırtıklar oluşabilir.  Kişiler arasında bağ dokusundaki kollajen ve elastindeki farklılıklar nedeni ile oluşan hasar da değişik derecelerde ortaya çıkabilir.

Hastalar en sık tuvaletlerini yaparken ellerine pütürüklü bir dokunun gelmesi,  bazen idrar kaçırma, bazen eşlerinin vajina dokusunun gevşek olmasından şikayetle, daha ileri safhalarda ise vajenden dışarı rahimin sarkması ile nedenleri doktora başvururlar. Bu durum giderek cinsel ilişki sırasında problem yaratmaya başlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı, orgazm olamama, cinsel doyumda azalma, cinsel ilişki sıklığında azalmaya ve sonuçta cinsel isteksizliğe neden olabilir

Laser vajinal kanal duvarında kollajen fibrillerinin üretimini artırarak kanalın sıklaşmasını sağlar. Laser ile vajina daraltma ve gençleştirme yöntemi ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmez. İşlem süresince ve sonrasında ağrı veya acı duyulmaz. Uygulama 20-25 dakika kadar kısa sürer ve sonrasında hemen günlük yaşama dönülebilir. Başarı ve hasta memnuniyet oranları yüksek, komplikasyon riski ve yan etkisi yoktur.

Lazerle vajina yenileme ile aynı seansta dış dudaklarda renk açma (genital beyazlatma), dış dudaklarda sıkılaştırma, iç dudakların kısaltılarak küçültülmesi (Labioplasti) operasyonları da yapılabilir.

Lazerle vajina daraltma, sıkılaştırma ve yenileme uygun hasta grubunda oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir ve doyumu olan bir cinsellik, mutlu bir evliliği getirir.