Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
tüp bebek uzmanı

Tüp Bebek Uzmanı

En az bir yıl süreyle girilen korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumu kısırlık (infertilite) olarak tanımlanmaktadır. Çiftlerin çoğunda 6 ay içinde gebelik gerçekleşmektedir. Eğer 12 ay süren düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edilemiyorsa mutlaka bir doktora baş vurulmalıdır. Yapılan araştırmalar evli çiftlerin %15’inin kısırlık nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. Kısırlık %40 – 50 oranında kadın, %35 – 40 oranında ise erkek kaynaklı olmaktadır. Hastaların %15 – 20’sinde ise kısırlığın nedeni tespit edilememektedir.

Tüp Bebek Uzmanı Tedaviye Başlamadan Önce Hangi Testleri İster

- Spermiyogram

- Kadına yönelik hormon testleri

- Ultrasonografi

- HSG (Rahim filmi)

- Laparoskopi – Histeroskopi

Kısırlık tedavisine başlanmadan önce anne adayından rahim içinin ve tüplerin incelenmesi amacı ile HSG (Rahim filmi) çekimi istenmektedir. Böylece gebeliğin oluşmasına engel bir durum olması durumunda bunun tüp bebek tedavisine başlanılmadan önce tespit edilmesi mümkün olmakta ve başarısız bir girişim en başından önlenmektedir. Rahim filminin anormal çıkması durumunda öncelikle gebeliği engellen duruma müdahalede bulunulmalıdır. Her şeyin yolunda olması durumunda HSG çekiminden 1 ay sonra aşılama ve tüp bebek tedavisine başlanabilmektedir.

HSG çekimi esnasında kontrast maddenin (sıvı ilaç) basınç ile uygulanmasından dolayı bazen gebelik tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden de gerçekleşebilmektedir. Bunun nedeni basınç ile uygulanan ilacın tüplerdeki yapışıklık ve tıkanıklıkları temizlemesidir.

Kısırlık tedavisinde öncelikle; yumurtlamanın olmaması durumunda ilaç tedavisi; kanalların tıkalı olması durumunda operasyon, spermin az olması durumunda ise ilaç tedavisi yöntemlerine baş vurulmaktadır. 6 ay içinde herhangi bir sonuç elde edilememesi durumunda ise tüp bebek tedavisine başlanılır.

Tüp Bebek Uzmanı Hangi Tedavi Yöntemlerini Uygular

Tüp bebek tedavisi, kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin özel koşullardaki laboratuvar ortamında döllenmesi ile elde edilen embriyoların anne adayının karnına transfer edilmesi işlemidir.

Tüp bebek tedavisinin ilk basamağında tüp bebek uzmanı olan kadın doğum hekimi tarafından hastanın ayrıntılı hikayesi dinlenmekte, muayene bulguları, daha önce yaptırmış olduğu işlemler ve test sonuçları değerlendirilmektedir.

Tüp Bebek Uzmanının Uyguladığı Tedavi Aşamaları

 • İlaçlarla yumurtalıklar uyarılır. Amaç yeterli sayıda döllenme yeteneğine sahip yumurta hücresi elde etmektir.
 • Yumurtaların toplanması işlemi. Bu işlem lokal veya genel anestezi altında vajinal yoldan girilerek ultrason eşliğinde bir iğne vasıtası ile yapılmaktadır.
 • Yumurtaların döllenmesi
 • Embriyoların rahime enjekte edilmesi
 • Gebelik testi

Tüp bebek tedavi aşamaları tamamlandıktan sonra sıra gebelik testi uygulanmasına gelmektedir. Embryo transferi işleminden 12 gün sonra kandaki hormon düzeyinden gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği tespit edilebilmektedir.

Kanda gebelik tespit edilmesi halinde 2 hafta sonra ultrason ile inceleme yapılarak gebelik kesesinin görülüp görülemeyeceğine bakılır.

Tüp Bebek Uzmanı Seçimi

Tüp bebek uzmanı seçimi, tüp bebek tedavisinin başarısı üzerinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Tüp bebek uzmanı, hastanın genel durumunu çok iyi bilmeli ve hastayı tedavi süreci ile ilgili doğru bir şekilde bilgilendirmelidir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran hastaya bağlı faktörler şunlardır;

 •  Kadının yaşı (35 yaş altında başarı şansı çok daha yüksektir)
 • İdeal kiloda olmak
 • Sigara ve alkol kullanmamak
 • Tedaviden önce hamam ve sauna gibi sıcak ortamlardan kaçınmak
 • Stresten uzak durmak
 • Düzenli ve dengeli yaşam sürmek

Sonucun başarısız olması durumunda umutsuzluğa düşülmemelidir. Uygulamalar arasında 2 – 3 ay gibi bir süre ara verilerek tedavi başarılı olana kadar denenebilmektedir. Tüp bebek tedavisi zorlu bir süreçtir. Ancak başarısızlık nedeniyle ümitsizliğe kapılmak ve strese girmek de tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkileyecektir. İyi bir tüp bebek uzmanı bu süreci en iyi şekilde yönetmeli ve bebek isteği olan çiftleri doğru yönlendirmelidir.