Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Histeroskopi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Histeroskopi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Histeroskopi günümüzde rahim içerisinin görüntülenmesini ve teşhis edilen rahim anomalilerinin vajinal yoldan konforlu bir şekilde tedavi edilmesini sağlayan bir yöntemdir. Histeroskopi; vajinal yoldan çok ince uçlu bir merceğin rahim içerisine gönderilerek görüntüler elde edilmesini ve bazı cerrahi işlemlerin yapılabilmesini sağlar.

Hastanın durumu ve uygulanacak işleme bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilen Histeroskopi genellikle adet kanamasının bitiminden sonraki ilk günlerde uygulanmaktadır. Böylece rahim içerisi çok daha iyi görüntülenebilmekte ve herhangi bir gebelik varlığı da dışlanmış olmaktadır.  Hem tanı hem de tedavi amacı ile uygulanan histeroskopi işlemi genellikle;

  • Tekrarlayan düşüklerde
  • Kısırlık probleminde
  • Adet düzensizliğinde, düzensiz kanama şikayetlerinde
  • Rahim içi yapışıklıkların tanı ve tedavisinde
  • Rahim içerisindeki polip veya myomların çıkarılmasında
  • Rahim boşluğundaki  perde/bölmenin çıkarılmasında uygulanmaktadır.

Tanı Amaçlı Histeroskopi

Kısırlık problemi veya adet düzensizliği problemleri ile birlikte tekrarlayan düşük problemlerinin nedenlerinin araştırılması amacı ile uygulanmaktadır. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen tanı amaçlı histeroskopi işlemi ağrısız bir işlemdir.

Tedavi Amaçlı Histeroskopi

Rahim içerisinde tespit edilen yapışıklık, myom veya poliplerin, rahim iç boşuğunda var olan bölmenin çıkarılması amacı ile uygulanan cerrahi histeroskopi işlemidir. Ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bu işlem sonrasında bazen hastanın en fazla bir gece hastanede kalması gerekebilmektedir.

Histeroskopi İşlemi Riskli midir?

Histeroskopi uygulamasında da diğer uygulamalarda olduğu gibi birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Doğru zamanda ve nitelikli teknik donanımlar ile ve deneyimli hekim tarafından uygulanması bu işlem sürecindeki risk faktörleri minimum düzeye indirilir. Histeroskopi işlemi sonrasında kötü kokulu vajinal akıntı, ateş, yoğun kanama ve şiddetli karın ağrısı olursa mutlaka doktoruna haber verilmesi gerekmektedir. Uygulama sırasında ve sonrasında steril şartların sağlanmasına önem verilmemesi sonucunda rahimde enfeksiyon görülebilmektedir. Rahim ağzı yaralanması veya rahim delinmesi gibi problemlerle de karşılaşılabilen Histeroskopi işleminde doktor seçimi oldukça önemlidir.