Gebelikte Aşerme

Gebelikte Aşerme

Gebelik dönemi anne adayları için hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan hormonlara bağlı olarak büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde farklı beslenme özlemleri veya aşerme çok sık görülmektedir. Nedeni bilimsel olarak kesin açıklanamayan aşerme, hamile kadınların neredeyse üçte ikisinde görülmektedir.

Aşerme Nedir?

Aşerme normal karşılanan bir durumdur ancak gebelik diyetinin önüne geçebilecek düzeyde ve sürekli olduğu zaman doktora başvurulması önerilmektedir. Aynı zamanda gebelik döneminde beslenme alışkanlıkları ve zevkleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin gebelik öncesinde çok sevilen bir besin gebelik döneminde hiç sevilmemekte veya tam tersi durum gerçekleşebilmektedir.

Gebelik döneminde bazı kadınlarda gıda dışı maddeleri yeme isteği de görülebilmektedir. Bu durum pika sendromu olarak tanımlanmaktadır ve kil, buz, tebeşir, kül gibi maddeleri yeme isteğidir. Bu maddelerin tüketilmesi özellikle gebelik döneminde annenin ve bebeğin sağlığı için oldukça zararlıdır. Gebelik döneminde en önemli noktalardan biri dengeli ve sağlıklı beslenmedir.

Gebelik döneminde aşerme yoğun yaşandığı taktirde kontrol altına alınmalıdır. Aynı zamanda başka beslenme bozuklukları da varsa tedavi edilmelidir. Gebelik tanısı konulduğu andan itibaren gebeliğin takibini yapacak doktor kontrolünde mutlaka bir beslenme programı çıkarılmalıdır.