Embriyo Transferi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Embriyo Transferi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Günümüzde kısırlık oranı gerek biyolojik gerekse çevresel nedenler sonucu artış göstermektedir. Bu nedenle kısırlık (infertilite) problemi yaşayan pek çok çift tüp bebek tedavisine başvurmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ülkemizde yaklaşık 30 yıldır uygulanmakta ve bu tedavi yöntemi ile son yıllarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir,  bu sayede doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi normal yollar ile bebek sahibi olmak ile kıyaslandığında daha uzun ve daha karmaşıktır. Bu nedenle doktor seçimi, klinik seçimi, eşlerin birbirleri ile iletişimi ve bu iletişimin güçlü olması oldukça önemlidir. Tüp bebek tedavisini yürüten doktorun önerileri de tedavinin başarı şansını arttıran önemli faktörler arasındadır.

Transfer Sonrası Süreç 

Embriyo transferi; yumurta hücresi ve sperm hücresinin laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenme sağlanması ve döllenen hücrenin uygun zamanda ve uygun koşullarda kadının rahmine yerleştirilmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biri olan embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Transfer işlemi sonrasında ilk birkaç gün ağır sportif faaliyetlerden kaçınılmamalıdır.
  • Hijyen açısından yüzme tavsiye edilmemektedir.
  • Ağır kaldırılmamalıdır.
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durulmalıdır.
  • İlaç kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.
  • İki hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Doktorun önerdiği progesteron ve diğer ilaçlar doğru şekilde uygulanmalıdır.
  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Herhangi bir enfeksiyona yol açabilmesi açısından çiğ et, süt ve taze peynir gibi gıdalar tüketilmemelidir.

Tüm bunların yanı sıra anne adayının stresten uzak bir yaşam tarzı benimsemesi, olumlu düşünmesi ve genel sağlık durumuna özen göstermesi gerekir. Yatak istirahati önerilmememekle birlikte bazı özel durumlarda istirahat tavsiye edilebilir. Bu süreçte bedeni zorlayacak herhangi bir aktivitenin uygulanmaması uygun olacaktır.