Abdi İpekçi Cd. No 61 Reasürans Han 2 Kat 5, Maçka, Harbiye, 34367 Şişli/İstanbul
Beslenme Bozuklukları Kısırlığa Neden Olabiliyor

Beslenme Bozuklukları Kısırlığa Neden Olabiliyor

Kısırlık; 1 yıl boyunca korunmadan deneyen ancak gebe kalamayan çiftlerde tanımlanan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısırlığın birçok nedeni vardır ve nedenlerine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Hem kadın hem de erkek kaynaklı nedenlerle teşhisi konulabilen kısırlığın; içinde bulunduğumuz modern çağda çok fazla nedeni bulunmaktadır.

Doğadan uzak bir yaşama biçiminin benimsenmesi, insanın yaşam alanının betonlardan tasarlanması gerek ekonomik gerek sosyal denenlerden dolayı kronik stres yaşanması, endüstriyel gıda tüketiminin artması birçok ciddi probleme neden olduğu gibi kısırlığa da neden olabilmektedir.

Günümüzde hazır gıdaların ve fastfood tüketiminin artması ve bununla birlikte trans yağ tüketiminin yoğunluğu; insanların gerek sindirim gerekse bağışıklık sistemlerine zarar vermektedir. Aşırı yemek yemek, egzersizden uzak hareketsiz bir yaşama biçimi benimsemek, şekerli ve yağlı gıdaların çok tüketilmesi kısırlığa ve düşük riskine yol açmaktadır. Beslenme bozuklukları kadınları ve erkekleri farklı şekillerde etkilemektedir.

Aşırı kilo ve obezite; kadınların gebe kalabilme oranlarını önemli bir ölçüde düşürmektedir. İdeal kiloya ulaşan kadınların herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaksızın bebek sahibi olabildikleri gözlemlenmektedir. Beslenme bozuklukları erkeklerde ise sperm kalitesini düşürmesi nedeni ile kısırlığa neden olabilmektedir. Özellikle trans yağ tüketimi sperm hareketliliğini yavaşlatmaktadır ve kısırlık sebebi olarak değerlendirilmektedir.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz; yaşamın her alanında ve her yaşta insanların fizyolojik sağlıklarının korunmasında önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle üreme döneminde olan ve gebelik planlayan kadınların yaşam kalitelerini yükseltecek gıdalar tüketmesi ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri önerilmektedir. Kısırlık tedavisine başlamadan önce dengeli bir beslenme programının uygulanması hem aşılama hem de tüp bebek tedavilerinin başarı oranlarını da yükseltecektir.